w

Zdrowe przekąski dla każdego

Przekąski

Przekąski (jedzenie lub napoje, które spożywamy poza głównymi porami posiłków), mogą być częścią zdrowej diety, pod warunkiem, że nie spożywamy zbyt wielu kalorii w ciągu dnia i że w ciągu dnia lub tygodnia wybierzemy zdrową równowagę żywieniową, podpowiadają specjaliści z wortalu dietetyk.edu.pl

W tym artykule przyjrzymy się przekąskom i masie ciała, jak przekąski mogą pasować do zdrowej, zbilansowanej diety oraz podamy kilka wskazówek i pomysłów na zamianę przekąsek i zdrowe podjadanie w pracy, w domu i w podróży! 

Wskazówki dotyczące zdrowego podjadania

Badania nad skutkami zdrowotnymi podjadania i zachowań związanych z podjadaniem (kiedy, dlaczego i jak jemy) są ograniczone. Poniższe wskazówki mogą jednak pomóc, jeśli uwzględniasz przekąski w swojej diecie, aby zapewnić odpowiednie ogólne spożycie energii i utrzymać zdrową, zbilansowaną dietę.

  • Obserwuj ilość tłuszczu, tłuszczów nasyconych, soli i cukrów w twoich przekąskach, a także zawartość kalorii – spójrz na etykiety, więcej informacji o czytaniu etykiet żywności znajdziesz tutaj.
  • Zamień przekąski bogate w tłuszcze nasycone, sól i / lub cukry, takie jak słodycze i ciastka, zdrowszymi przekąskami, takimi jak niesolone orzechy i zwykły popcorn, w szafkach kuchennych lub w szufladzie biurka. Brak tych przekąsek w zasięgu ręki w domu i w pracy może pomóc Ci wybrać coś zdrowszego.
  • Kontrola porcji – aby pomóc w utrzymaniu zdrowej, zbilansowanej diety, weź pod uwagę wielkość porcji przekąski (szczególnie jeśli jest ona bogata w tłuszcze, tłuszcze nasycone, sól i / lub cukry). Jeśli od czasu do czasu wybierasz czekoladę, chipsy lub herbatniki, spróbuj podzielić i zapakować małą porcję – na przykład dwa kwadraty ciemnej czekolady, dwa ciastka, garść chipsów. Pamiętaj, że możesz jeść większe porcje owoców i warzyw jako przekąskę!
  • Wsłuchaj się w sygnały głodu – zanim sięgniesz po ciastko podczas spotkania roboczego lub spróbujesz przełamać nudę lub rozweselić się jedząc przekąskę, zastanów się, czy naprawdę jesteś głodny. Chociaż badania są ograniczone, sugeruje się, że uważne słuchanie sygnałów głodu i sytości w organizmie, zamiast na przykład jeść w odpowiedzi na emocje, może pomóc niektórym osobom uniknąć przejadania się.
  • Liczba przekąsek – miej oko na liczbę przekąsek, które jesz w ciągu dnia. Jeśli podjadasz kilka razy dziennie, zastanów się, jakie posiłki jesz i kiedy. Staraj się spożywać trzy regularne posiłki dziennie.
  • Planuj z wyprzedzeniem – jeśli zwykle potrzebujesz porannej i / lub popołudniowej przekąski, aby zaspokoić głód do następnego posiłku, planowanie z wyprzedzeniem może pomóc Ci upewnić się, że te przekąski są zdrowe, a Twoja dieta jest dobrze zbilansowana.
  • Unikaj zakupów, gdy jesteś głodny – istnieją badania sugerujące, że jeśli jesteś głodny, możesz być bardziej skłonny do wybierania mniej zdrowych przekąsek. Możesz także sporządzić listę zdrowych przekąsek do kupienia, aby ułatwić sobie wybór, gdy jesteś w sklepie.

Nie jedz byle czego, nie traktuj czekoladowych batoników jako zdrowej przekąski. Dbaj o zdrowie oraz fizyczne siły, a na pewno zachowasz zdrowie na długo. Zdrowe przekąski to lekkość oraz zdrowe nawyki na wiele lat.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wykorzystać Quizy do promocji swojej marki

Publikuj za darmo

Gdzie można za darmo publikować swoje artykuły