w

Jaka zabawka dla dziecka do 3 roku życia?

Jaka zabawka będzie najodpowiedniejsza dla dziecka do 3 roku życia? Zanim coś wybierzemy, zastanówmy się, czym nasz maluch, może się zainteresować na dłużej. Każdy rodzic chce, aby dziecko bawiło się długi czas daną mu zabawką, jednak każdy 2,3-latek ma inne upodobania. Na szczęście istnieją zabawki, które nawet najbardziej wymagającemu maluchowi, się spodobają. Musi przede wszystkim, być dostosowana do wieku milusińskiego, a jej zadanie dobrze gdyby była stymulacja rozwoju czyli rozwijanie kreatywności i nauka poprzez zabawę. Dwulatki i trzylatki nie potrafią jeszcze operować precyzyjnie małymi przedmiotami w dłoni, dlatego zabawki powinny być na tyle duże, aby zabawa nimi była prosta.

Co potrafi 2-3-latek?

Zna już dużo słów i potrafi je uformować w pełne zdania. Zna parę kolorów, umie malować kółka, linie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie może mieć drobnych elementów, ponieważ dziecko mogłoby je połknąć. Wyobraźnia maluchów nie ma granic. Krawędzie przedmiotów, którymi dziecko się bawi muszą być zaokrąglone, ponieważ ostre mogą wyrządzić mu krzywdę.
Najlepiej, gdy są wykonane z materiału, który możemy łatwo czyścić, myć, prać. Dziecko pod żadnym pozorem nie może bawić się niebezpiecznym opakowaniem.
Popatrz, co znajduje się na etykiecie, opakowaniu zabawki. Powinny tam być umieszczone: informacje o atestach i certyfikatach bezpieczeństwa, dokładny adres firmy wraz z danymi importera czy dystrybutora, wiek dziecka (zawsze wybierajmy tylko zabawki dopasowane do jego wieku!), wszelkie inne uwagi i ostrzeżenia dotyczące użytkowania zabawki.

Najbardziej polecane zabawki to:

Puzzle

Dla tak małych dzieci znajdziemy w sklepach duże puzzle. Składają się przeważnie z niewielu elementów, przez co brzdąc może je łatwo ułożyć. Większość z nich jest drewniana albo wykonana z pianki. Mają wiele kształtów, po ułożeniu można je np. powiesić w ramce w pokoju dziecka. Często producenci umieszczają na puzzlach liczby czy cyfry, dziecko układając puzzle, zaznajamia się z nimi.

Książeczki

Dzieciom warto zacząć czytać jak najwcześniej. W tym wieku maluchy nie będą rozumieć co jest w ich książeczkach napisane, jednak widzą już litery i cyfry, poznają je. Książki dla 2,3 latków zawierają niewiele tekstu. Posiadają za to sporą ilość obrazków, którymi dzieciaki będą zaciekawione. Niektóre książki mają w sobie dodatki takie jak przyciski wydające dźwięki po naciśnięciu czy wyciągane, rozkładane karteczki. Sięgajmy po te książki, które są wykonane z twardej tektury, bo są bardziej bezpieczne dla malucha (nie przetnie się papierem), są także wytrzymałe.

Lalki

To zabawki, szczególnie uwielbiane przez małe dziewczynki. Podobają im się ich piękne stroje, mogą przebierać swoje laleczki i układać z nimi różne historyjki. 3-letnim dziewczynkom, na pewno spodoba się kolorystyka ubrań lalek i masa dodatków, jaka jest dostępna w sklepach. Unikajmy jednak tych bardzo małych i nigdy nie zostawiajmy swojego dziecka podczas zabawy.

Gadżety do malowania

Tablica magnetyczna, kredowa, wodna. Większość maluchów kocha malować. Dobrze jest im to ułatwić i zakupić tablicę, unikniemy przy tym malowania po ścianach czy podłodze 🙂

Klocki

Sporych rozmiarów klocki typu „Duplo” lub klasyczne drewniane. Rozwijają wyobraźnię, kreatywność. Nieskończona możliwość budowania coraz to ciekawszych budowli to coś, co spodoba się każdemu młodemu konstruktorowi.

Zanim wybierzemy zabawkę idealną dla naszej pociechy, zastanówmy, się czym tak najbardziej nasze dziecko się interesuje i co mu sprawia radość. Warto zakupić coś, co naprawdę mu się spodoba i nie zostanie zapomniane po krótkiej chwili zabawy.

 

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Co ludzie sukcesu robią codziennie?

Jak urządzić pokój dla dziecka?