w

Studiuj w UE po angielsku!

Studia po angielsku coraz popularniejsze

Z dużą radością i pewnym zaskoczeniem odkryłyśmy, że aby studiować w języku angielskim nie trzeba wyjeżdżać do USA czy UK. W Europie coraz bardziej popularne staje się studiowanie w języku angielskim, bez względu na oficjalny język państwowy. Wydaje się, że to jest pewnego rodzaju tendencja i kierunek, w którym idą europejskie uczelnie. Dla przykładu sprawdziłyśmy kierunki ekonomiczne na trzech najlepszych uczelniach w Polsce i okazuje się, że zarówno Uniwersytet Warszawski, SGH, jak i Akademia Leona Koźmińskiego również oferują studia w języku angielskim. Dzieje się tak z kilku powodów, o których poniżej.

Uczelnie wymagają jednak potwierdzenia znajomości języka angielskiego przez studentów międzynarodowych. W Polsce na niektórych z nich należy przedstawić maturę z angielskiego na poziomie rozszerzonym napisaną na 60%, na innej uczelni wymagane było 80%, jeszcze inna wymagała potwierdzenia egzaminem TOEFL. Podobnie jest za granicą. Najczęściej spotykanym wymaganiem był TOEFL. Na stronach uczelni znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Trzeba to sprawdzać dla każdej z osobna.

Ranking Szanghajski

Głównym czynnikiem kształtującym rankingi uczelni wyższych jest liczba cytowań. Ponieważ język angielski jest językiem nauki i biznesu, to w sposób naturalny jest pierwszym wyborem przy szukaniu interesujących treści. To pokazuje, dlaczego polskie uczelnie zajmują miejsca w czwartej setce rankingu. Mało jest aktywnych badaczy, którzy znają język polski, z drugiej strony niewielu Polaków publikuje w międzynarodowych periodykach. Nie umniejszając polskim naukowcom, działa tu czysta matematyka. USA i UK to populacja 400 milionów potencjalnych naukowców, zaś Polska to już tylko 38 milionów.

Macron rzuca wyzwanie najlepszym uniwersytetom

Podczas swojej pierwszej kadencji prezydent Francji Emmanuel Macron rzucił wyzwanie najlepszym światowym uniwersytetom i stworzył uczelnię, która z jednej strony obejmowała swoim programem wszystkie możliwe i istniejące dziedziny naukowe i badawcze, z drugiej wprowadziła język angielski jako wykładowy do znacznej części wydziałów oraz zatrudniła naukowców światowej klasy. W ten sposób poprzez działania czysto administracyjne powstał Université Paris-Saclay, który od razu zameldował się na 15 miejscu na świecie, a po trzech pierwszych latach funkcjonowania znalazł się na pozycji o dwa oczka wyżej.

Poszukujemy najlepszych

Popularność języka angielskiego w obszarze nauki i biznesu oraz wymagania rankingu szanghajskiego powodują, że europejskie uczelnie coraz częściej wprowadzają angielski jako język wykładowy. W ten sposób uczelnie przyciągają najlepszych studentów z całego globu, dając im możliwość studiowania w otoczeniu najpopularniejszego języka świata. Wykładowcy z międzynarodowym doświadczeniem również znają ten język. Europa zrozumiała, że wchodzimy w epokę, w której najważniejszym czynnikiem rozwojowym będzie technologia, wiedza i kreatywność. W związku z tym od pewnego czasu kraje UE inwestują w naukę, a elementem tej inwestycji jest przyciąganie operujących językiem angielskim najlepszych studentów z całego świata. Biorąc zaś pod uwagę, że w UE absolwenci (pochodzący z państw unijnych) mogą bez konieczności uzyskiwania dodatkowych wiz rozpocząć pracę w kraju, w którym studiowali, całość zaczyna się spinać w pewien logiczny proces.

Oferta w języku angielskim

Coraz więcej uczelni w UE oferuje studia magisterskie w języku angielskim. Na tym poziomie nauczania kierunki z wykładowym angielskim stają się powszechne. Poziom undergraduate (licencjat) jest zdecydowanie mniej reprezentowany, ale każdy jest w stanie znaleźć już coś dla siebie. Podczas przeglądania różnych uczelni znalazłyśmy licencjat wykładany po angielsku na każdym kierunku.

Popularność Holandii

Dużą ofertę w tym języku ma Holandia, w której wykładowym angielskim pochwalić się może ponad 2 000 kierunków. Coraz prężniej studia z wykładowym angielskim oferują Francja, Niemcy, Skandynawia. Znajdziemy też perełki we Włoszech i Hiszpanii. Przeważają oferty dla inżynierów i informatyków, jednak na obszarze UE znajdziemy praktycznie każdy możliwy licencjat z wykładowym angielskim. W Niemczech są już kierunki (głównie techniczne), na których można studiować tylko w języku angielskim.

Europa Uber Alles

W 2010 roku w pierwszej setce rankingu szanghajskiego było 38 uczelni spoza UK i USA. Dziś takich uczelni jest już 52 i wygląda na to, że będzie ich coraz więcej. Zajmują też coraz wyższe miejsca, co związane jest z tworzeniem większych organizmów (Université Paris-Saclay) oraz zwiększającą się ilością kierunków z wykładowym angielskim. Kierunek zatem został wyznaczony!

Wystarczy angielskie

Podsumowując, jeśli znasz dobrze tylko język angielski, możesz spokojnie podjąć studia w każdym kraju UE ponieważ staje się on coraz popularniejszym językiem wykładowym. Prym w tym zakresie wiedzie obecnie Holandia.

Więcej informacji na www.flyhighuniversity.pl

Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez Fly High University

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wojna o nowoczesne technologie!

Najlepsze uczelnie w UK