w

Specjalista ds. kadr i płac: ile zarabia, jakie ma obowiązki i jak nim zostać?

Specjalista Kadr i Płac

W każdym większym przedsiębiorstwie znajduje się osobny dział odpowiedzialny za kadry i płace, zwany również działem HR (ang. human resources). Mniejsze podmioty gospodarcze zwykle korzystają z usług zewnętrznych w tym zakresie lub zatrudniają tylko jedną osobę na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac. 

Obowiązki pracowników zajmujących się kadrami i płacami obejmują praktycznie wszystkie formalności związane z zatrudnieniem. W ich skład wchodzą wszelkie formalności i obliczenia związane z wynagrodzeniami, urlopami, zwolnieniami, ubezpieczeniami społecznymi czy badaniami lekarskimi.

Profesjonalne przygotowanie się do wykonywania zawodu specjalisty ds. kadr i płac wiąże się z dużym objętościowo materiałem do przyswojenia. Ponadto, musisz nastawić się na częste zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia, co będzie zmuszało Cię do ciągłego rozwoju i dodatkowej nauki oraz aktualizacji wiedzy.

Jeśli jednak masz motywację do ciągłego rozwoju, charakteryzujesz się wysokim poziomem empatii, a także dokładnością i skrupulatnością, zawód specjalisty ds. kadr i płac może być dla Ciebie idealny. 

Podpowiemy Ci zatem, jak znaleźć zatrudnienie na tym stanowisku, jakie umiejętności wymagane są od pracowników działów HR, jakie obowiązki na Ciebie czekają oraz na jakie zarobki jako specjalista ds. kadr i płac możesz liczyć.

Jak zostać specjalistą ds. kadr i płac?

Przede wszystkim potrzebna będzie Ci wiedza oraz określony zestaw cech i umiejętności. Zazwyczaj, doświadczenie na podobnym stanowisku również będzie wymagane lub mile widziane. Swobodne poruszanie się w polskim systemie prawnym oraz interpretacja norm też będą tutaj podstawową umiejętnością. 

Odpowiednie kompetencje możesz nabyć podczas studiów (np. na kierunkach prawo, administracja czy finanse i rachunkowość), w ramach studiów podyplomowych lub kursów i szkoleń z zakresu kadr i płac (stacjonarnych lub odbywających się online). 

Sam rodzaj wykształcenia na obecnym rynku pracy staje się coraz częściej drugorzędny. Istotne są konkretne umiejętności oraz wiedza, które kandydat potrafi zademonstrować swojemu przyszłemu pracodawcy na etapie rekrutacji.

Oprócz swobody w poruszaniu się po systemie prawnym, wymagana będzie od Ciebie bardzo dobra znajomość konkretnych norm, z których będziesz korzystać na co dzień. Mowa tu chociażby o prawie pracy, prawie ubezpieczeń społecznych czy prawie podatkowym.

Obecnie, praktycznie wszystkie procesy kadrowo-płacowe realizowane są przy użyciu specjalistycznych programów. Musisz się zatem liczyć z wymogiem biegłości w obsłudze komputera. Umiejętność pracy w danym programie będzie niewątpliwie atutem. Absolutną koniecznością może okazać się również znajomość pakietu Office. 

Bardzo często, osoby na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac mają kontakt z obsługiwanymi pracownikami. Nie zawsze będą oni zadowoleni i wykażą się zrozumieniem chociażby w kwestii naliczania wynagrodzenia czy urlopów okolicznościowych.

To właśnie na pracownikach działu kadr spoczywać będzie obowiązek cierpliwego wytłumaczenia konkretnych sytuacji kadrowo-płacowych, a nawet rozwiązywania konfliktów pomiędzy pracownikami. Dlatego też niezwykle istotnymi cechami będą tutaj cierpliwość, komunikatywność oraz empatia.

Pasja do tematów kadrowo-płacowych oraz ciągła motywacja do poszerzania swojej wiedzy również okażą się niezwykle pomocne. W perspektywie ciągle zmieniającego się prawa, może okazać się to kluczową umiejętnością, gwarantującą udaną karierę w dziale kadr i płac.

Jakie są obowiązki specjalisty ds. kadr i płac?

Zakres obowiązków pracowników działu kadr i płac jest niezwykle szeroki. Są oni odpowiedzialni bowiem za praktycznie wszystkie aspekty działalności przedsiębiorstwa związane z pracownikami. Najczęściej swój kontakt z pracownikiem rozpoczynają jeszcze na etapie rekrutacji.

Jej umiejętne przeprowadzanie może być również wśród wymagań na to stanowisko. Następnie kadrowiec sporządza umowę o pracę oraz nadzoruje obieg dokumentów na początku przygody danego pracownika z firmą. 

Ponadto, kontroluje ewidencję czasu pracy, oblicza wynagrodzenie, wymiar urlopu czy zasiłku chorobowego. Sporządza listę płac, wszelkiego rodzaju zaświadczenia, sprawozdania, zestawienia oraz raporty.

Do tego, specjalista z działu HR dba o aktualność badań okresowych pracowników czy organizację szkoleń BHP oraz pierwszej pomocy. Rozlicza delegacje, ewidencjonuje zwolnienia lekarskie, a także zajmuje się aktami osobowymi pracowników.

Często obowiązki rekrutacyjne specjalisty ds. kadr są szersze niż samo przeprowadzenie procesu zatrudniania nowych pracowników i zawierają m.in. wdrożenie nowej osoby czy bieżące kontrolowanie zapotrzebowania kadrowego, a także szkolenia czy motywację pracowników.

Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac?

Jak na większości stanowisk, zarobki uzasadnione są od wielu indywidualnych czynników takich jak chociażby wykształcenie, doświadczenie czy wiedza jaką dysponuje pracownik. Również czynnik geograficzny ma tutaj znaczenie. Inne będą zarobki w Warszawie, a inne w miejscowości poniżej 20 000 tys. mieszkańców.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu aplikuj.pl, mediana miesięcznego wynagrodzenia specjalisty d.s. kadr i płac wynosi 3 800 złotych brutto. Mniej więcej połowa osób na tym stanowisku zarabia od 3 077 złotych do 5 000 złotych brutto.

Na najwyższe zarobki liczyć mogą specjaliści ds. kadr i płac w województwach mazowieckim, dolnośląskim oraz pomorskim. Przy poszukiwaniu pracy warto również zwrócić uwagę na pozapłacowe korzyści związane z zatrudnieniem na stanowisku, takie jak prywatna opieka lekarska, dofinansowanie posiłków czy pakiety sportowe.

Z czasem możesz również pomyśleć o założeniu własnej działalności w zakresie kadr i płac. Będziesz wtedy oferować swoje usługi na zasadzie outsourcingu. Sprawdź, jakie zalety prowadzenia własnego biznesu z zakresu kadr i płac przemawiają za tym rozwiązaniem.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skuter elektryczny VELEX seria CITIS i jego możliwości

Polskie pojazdy typu segway – VELEX OFF-ROAD