w

Projektowanie stron www – trendy w 2019

trendy

Prezentowanie własnej działalności, udostępnianie swojej oferty, czy promowanie swoich usług jest dziś praktycznie niemożliwe bez odpowiednio przygotowanej do tego strony internetowej oraz internetu (w tym social mediów społczenościowych), nie wystarczy sam hosting strony i wolna domena. Klienci, odbiorcy zwracają obecnie uwagę na wszystko na każdy detal oraz działanie nawigacji i jej prostotę.

Im staranniej projektujemy stronę internetową, tym lepsze robi wrażenie i przynosi efekt w postaci ciekawych zamówień i różnorodnych zleceń od klientów z mało powszechnych branż jak np. portal z grami, portal z ebookami, strony z tematyką kryptowalut czy bitcoins etc…  Choć nie powinno zabraknąć też klientów którzy cenią sobie właśnie lepiej wykonaną i dopasowaną stronę w każdym elemencie.

Minimalizm graficzny strony internetowej

Już od dłuższego czasu strony internetowe projektowane w duchu minimalizmu cieszą się uznaniem i doceniane są nie tylko przez użytkowników, ale samych zlecających. Feeria barw już nikogo nie bawi. Proste rozwiązania, proste kreski, czytelność i ograniczona ilość barw – to przykuwa, przyciąga uwagę, daje wrażenie elegancji, ekskluzywności i wysokiej jakości.

Oczywiście, strona internetowa nie ma być uboga. Mało, nie znaczy w tym przypadku biednie lub niedopracowanie. Oczywiście, dotyczy to nie tylko designu, ale również treści zamieszczonych na stronie.

Planowana struktura strony oraz treści to przede wszystkim z punktu widzenia użytkownika :

  • wiem gdzie jestem / nagłówek, aktualna pozycja menu podświetlana, ścieżka powrotu /
  • podczas skanowania strony na moją uwagę zwracają nagłówki i zdjęcia – ciekawe tematyczne nagłówki to przykucie uwagi,
  • mam prosty na stronie – gdzie trafiłem co mam dalej zrobić – guziki ‚Call to action’ umożliwiające sprawne poruszanie się po stronie www.

Czytelny i przejrzysty projekt graficzny, bez jednolitych bloków treści, ale za to konkretna i łatwa obsługa wszelkich funkcjonalności to obecnie jedna z podstawowych wytycznych przy projektowaniu strony internetowej.


www.maaemo.no

Prosto i symetrycznie – projektowanie stron typu ‚minimal’

Ze wspomnianym wyżej minimalizmem wiąże się również prostota i symetria oraz duże światło między sekcjami, elementami, nagłówkami, a treścią. Projekty stron www, które oparte są na prostych i geometrycznych kształtach cieszą się nie tylko uznaniem, ale również przynoszą znacznie większą konwersję, zwłaszcza jeżeli strona responsywna wykonana jest z wysoką dbałością o czytelność i funkcjonalizm. Symetryczne i dobrze zaprojektowane mobilne strony www łatwiej dostosować do różnorodnych urządzeń. Są bardziej czytelne i ułatwiają koncentrację na ważnych informacjach.

Co więcej, użytkownicy często zmieniają urządzenie mobilne, na którym przeglądają daną stronę www. Im mniej się ona zmienia zależnie od wybranego urządzenia, tym lepiej, a użytkownik bardziej zadowolony. Lepsze doświadczenie z użytkowania strony, to większa szansa na to, że będzie ponownie wykorzystana.

Odpuść slider na stronie

Przemykające zdjęcia z fragmentarycznymi opisami firmy lub jej oferty to bardzo popularny trend, ale… w poprzednich latach. Obecnie powinno się odchodzić od sliderów. Statyczna prezentacja sprawdza się lepiej, ponieważ użytkownicy są już nieczuli na przemykające obrazy i znikające zdjęcia. Ignorują je całkowicie i w ogóle nie odbierają przekazywanych tą metodą treści. Można za to z powodzeniem zastosować przewijanie poziome elementów w sekcji np. moduł graficzny z tekstem lub same zdjęcia.

Przy projektowaniu stron internetowych warto więc zrezygnować z karuzeli zdjęć na rzecz jednego z mocnym sugestywnym hasłem.

www.woodwork.nl

Strony typu One Page

Już od dłuższego czasu zaleca się projektowanie stron w typie one page. Przeklikiwanie stron jest niewygodne i czasochłonne. Znacznie wygodniej jest przeskrolować stronę, by znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Dla stworzenia dodatkowych udogodnień można wprowadzić w menu głównym odnośniki do poszczególnych sekcji na stronie. Użytkownik może więc przewinąć stronę, by znaleźć interesujące informacje lub kliknąć w odnośnik, by zostać tam natychmiast przeniesionym.

Strona internetowa jeszcze bardziej dla użytkownika mobilnego

Wspomniano już, że proste i czytelne projekty dobrze się sprawdzają na urządzeniach mobilnych. Warto jednak wspomnieć, że jednym z trendów na rok 2019 jest jeszcze większe dostosowanie projektów do urządzeń mobilnych, czyli z ograniczonymi ekranami. Chodzi mianowicie o aktywne przyciski. Obecnie kładzie się nacisk na to, by wszystkie aktywne przyciski były duże, tak by łatwo było je dotknąć, nawet osobom o większych palcach. Dotychczas, niektóre przyciski nie były zbyt komfortowe, co kończyło się tym, że użytkownik nie zawsze nacisnął to, co faktycznie chciał.

Ciemne tło strony internetowej

Wyrazem elegancji staje się coraz częściej ciemne tło. Strony budowane na bazie czerni, choć niegdyś nie bardzo polecane, dziś są przejawem klasy i stylu. Wystarczy spojrzeć na stronę Aston Martin, która w całości wykonana jest w ciemnej tonacji. Warto rozważyć takie właśnie rozwiązanie, ponieważ łamie ono w dużym stopniu schematy, ale również daje spore pole do manewru.

Strona www w ciemnej kolorystyce musi też być lekka, a przy takiej kolorystyce nie łatwo to osiągnąć. Chcąc uzyskać taki efekt warto skorzystać z pomocy specjalistów.


www.astonmartin.com

Artykuł przygotowany przez studio hauerpower. Główną domeną tworzenia przez studio jest projektowanie prostych i czytelnych dla użytkownika stron internetowych. Dodatkowo studio posiada wiedzę i doświadczenie w optymalizacji stron www dla wyszukiwarki Google – SEO.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kursy online

Kurs tworzenia stron www nr 1

Kto powinien zrobić pierwszy krok chłopak czy dziewczyna?