w

Plusy prowadzenia własnego biznesu

Wielu z nas myśli o porzuceniu etatu i założeniu firmy, jednak brak nam wiary w siebie i motywacji. Nawet jeśli mamy pomysł, który chcielibyśmy wdrożyć, zastanawiamy się, czy własny biznes to właśnie to, czego chcemy, czy warto, czy ryzyko nie jest zbyt duże.

Jak każda decyzja, założenie działalności gospodarczej zależy od wielu czynników obiektywnych, ale także od Twojego charakteru i od tego, co Cię w życiu napędza. Jeśli się wahasz, dam Ci dziś kilka powodów, dla których warto założyć własny biznes.

RYZYKO, ADRENALINA I DOCHODY

Własny biznes to z pewnością ryzyko. Inwestujesz w swój pomysł, w nadziei, że Twoje nakłady się pomnożą, a interes będzie rozwijał. Wiemy doskonale, że nie zawsze tak jest. Jednak jeśli lubisz adrenalinę, masz pomysły i jesteś pracowity, dochód z własnego przedsięwzięcia, które obarczone jest pewnym ryzykiem – to niezwykle satysfakcjonująca rzecz. Stawiając na własną firmę stawiasz na siebie, odnosząc sukces niezwykle zwiększasz poczucie własnej wartości.

Mimo, że inwestycja w działalność gospodarczą nie zawsze się zwraca, dobrze zaplanowany i poprowadzony biznes może przynieść Ci dochody wielokrotnie przekraczające te, które mógłbyś uzyskać pracując na etacie. Jeśli jesteś ambitny w kwestiach finansowych i chcesz od życia dużo – pomyśl o rozwoju własnej firmy. Może być to rzecz niezwykle lukratywna,

ELASTYCZNOŚĆ, POLEGANIE NA SOBIE I ROZWÓJ WŁASNY

Ludzie, którzy są niezwykle niezależni, często mają problem z dostosowaniem się do sztywnego grafiku pracy na etacie. Wykonywanie poleceń i brak wpływu na decyzje w firmie też może być dla takich osób uciążliwy. A co jeśli nie znosisz wstawać rano i najlepiej pracuje Ci się nocami? Albo chciałbyś spędzać więcej czasu w domu, z rodziną? Albo samodzielnie decydować o porządku swojego dnia? Własny biznes rozwiąże wiele niedogodności związanych z koniecznością podporządkowania się, jaka ma miejsce w pracy na umowę. Prowadząc własną działalność oczywiście będziesz miał masę pracy i zobowiązań, rozłożysz je sobie jednak w sposób jak najbardziej dla siebie dogodny. Z drugiej strony – musisz wywiązywać się z obowiązków sam i na własną odpowiedzialność. To trudne, ale daje niezwykłe poczucie wolności i własnej wartości.

Prowadząc firmę siłą rzeczy cały czas się uczysz. Spotykasz się z ludźmi, którzy poszerzają Twoje horyzonty, podróżujesz w miejsca, o jakich Ci się nie śniło, rozwijasz swoją wiedzę prawniczą, administracyjną, gospodarczą, księgową, podatkową etc. Uczysz się negocjować, dogadywać i postępować z ludźmi. Będąc prezesem firmy rozwijasz się w wielu aspektach, co jest niewymiernie korzystne.

SAM BUDUJESZ SWÓJ TEAM

Gdy pracujesz dla kogoś, nie masz wpływu na to, z kim na co dzień się stykasz. Jeśli jednak jesteś biznesmenem, sam dobierasz ludzi, z którymi współpracujesz. Nie tylko jest to komfortowe z punktu widzenia codziennego samopoczucia, daje także rozeznanie w cechach, które cenisz u ludzi i w ludzkiej naturze.

REALIZUJESZ SWOJE PASJE

Nie każdą pasję da się przekuć w udany biznes, jednak na własny rachunek masz większe szanse rozwijać swoje zamiłowania, umiejętności i robić to, co lubisz, i do czego masz predyspozycje. Nie tylko wykorzystujesz to, co potrafisz – rozwijasz kunszt w zakresie, który Cię interesuje. I decydujesz o kierunku tego rozwoju – to bezcenne.

BUDUJESZ I POMAGASZ INNYM

Prowadząc z sukcesem firmę budujesz coś samodzielnie od podstaw i masz poczucie stworzenia czegoś dużego. To z pewnością powód do dumy. Możesz nie tylko kwitnąć finansowo, możesz też udzielać się charytatywnie, zatrudniać pracowników i inwestować w nich, pomagać swoim bliskim i ogólnie robisz rzeczy cenne społecznie.

Własna działalność otwiera wiele możliwości, dróg rozwoju i realizacji własnego potencjału. Na pewno nie jest łatwą rzeczą zarabianie na własną rękę. Wymaga to pomysłowości, konsekwencji, uporu i dużego nakładu pracy. Jednak gdy odniesiesz sukces Twoja wiara w siebie poszybuje w górę, a zwrot z inwestycji będzie niebotyczny. Rozważ wszystkie za i przeciw, a jeśli „za” przeważają, zabieraj się do działania. Powodzenia!

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Jak założyć własną firmę?

Co ludzie sukcesu robią codziennie?