w

Jaki był 2022 w Polsce i na świecie? Subiektywnym okiem

Taki tam tekst z okazji niedawnej zmiany daty. Mowa będzie o tym co się działo w Polsce jak i na świecie w ubiegłym roku i do tej pory omówione wydarzenia mają wpływ na otaczającą nas rzeczywistość . Kto chce niech czyta, kto nie chce, niech sobie dalej scrolluje sprytnym paluszkiem.

Główne najważniejsze tematy, które raczej każdy zauważył w tamtym roku to:

  1. Nagły cudowny koniec pandemii Covida
  2. Wojna na Ukrainie (niektórzy dziennikarze zaczęli promować dziwny zwrot “w Ukrainie”)
  3. Inflacja w Polsce (i nie tylko) oraz ogólnie PiSowski (nie)rząd, którego symbolem w tamtym roku była katastrofa ekologiczna na Odrze oraz Nowy Ład.

1) Tak więc pandemia Covid-19 skończyła się wraz z wybuchem wojny u naszego sąsiada i tym samym pojawieniem się u nas milionów uchodźców. Sprawa dziwaczna bo byliśmy nonstop przez wcześniejsze dwa lata bombardowani statystykami covidowami czy propagowaniem lockdownów, segregacji na szczepków i nieszczepków a tu nagle temat zgasł. Widocznie są sprawy ważne i ważniejsze – co każdy w lutym zauważył.  Tak więc covidowy okres doķończył żywota w Polsce po niecałych dwóch latach.  Oczywiste, że ludzie dalej na to chorowali, jednakże wojna polskim politykom pokazała, że covidowej absurdalnej polityki w takich warunkach, kiedy bomby spadają na głowy naszych sąsiadów – nie da się prowadzić.

Covidowa psychoza i zamordyzm odeszły w niepamięć ale nie wszędzie. W Chinach jeszcze niedawno wytaczano przeciw ludziom potężne represje za “nieprzestrzeganie” covidowych obostrzeń. Czyli taki Chińczyk miał po prostu siedzieć u siebie w klatce, dopóki mu łaskawie chiński pan z rządu pozwoli pójść po bułki. A to, że zaczęła siadać chińska gospodarka, ludzie byli tam zniewoleni i zmęczeni tym absurdem; to nieważne.  Tak czy inaczej nawet i Chińczycy mają swój kres wytrzymałości i w końcu wyszli na ulice. Protesty okazały się skuteczne. Chiński Pan poluzował smycz.

Pamiętam jeszcze jak również na Zachodzie m in w Kanadzie czy Australii niecały rok temu prowadzono drakońską covidową politykę wobec własnych obywateli. W Kanadzie m in blokowano protestującym dostęp do własnych kont bankowych. Wg mnie znak czasu – Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) z Klausem Schwabem na czele mocno promuje tylko i wyłącznie obieg bezgotówkowy na przyszłe lata. Ciekawa jest koneksja premiera Kanady Justina Trudeau z WEF, otóż premier ten należał niegdyś do young global leaders; organizacji zrzeszającej młodych liderów założonej przez Klausa Schwaba. Taka tam ciekawa w ogóle niepodejrzana sprawa. Ale to niedobra o tym mówić cytując klasyka.

2) Wojna na Ukrainie pokazała światu, że to co wydawało się niemożliwe w tym wieku jednak jest możliwe.  Tak dużego konfliktu w Europie nie było od czasów II wojny światowej. Wojna ta przebiła nawet konflikt bałkański w latach 90 .

Ogólnie mówiąc Putin mocno przeszarżował i armia rosyjska nie jest drugą armią świata a de facto drugą armią na Ukrainie. W polskim interesie jest to by Ukraina jaka by nie była, wytrzymała ten napór i zadała jak najdotkliwsze straty, by już Rosja przez dziesięciolecia nie była w stanie się odbudować. O dziwi Europa pod przywództwem USA jak i część świata dobrze się zachowala wobec tego konfliktu poprzez wprowadzanie surowych sankcji na Rosję.  Trochę Niemcy lawirowały, które w tamtym mocno straciły na swoim wizerunku. Czar Niemców prysł na długie lata. Również m in przez korzystny dla nich Nord stream II, który z czasem zakończył swoją działalność wskutek tajemniczego wybuchu (obstawiam robotę Amerykańców). Z Nord Stream II Niemcy mogłyby być hubem gazowym ze współpracującą dywersyfikujący ten gaz Rosją. Na szczęście wszystko poszło się … Tego.

Przechodząc do sedna Rosja w dłuższej perspektywie będzie się zwijać demograficznie, gospodarczo jak i militarnie co jest dobrą wiadomością dla świata. Rzucają na rzeź tysiące mobików czyli nowo zmobilizowanych Rosjan. Czy to przełamie obecny impas wojenny? Śmiem wątpić, ale nic nie jest jeszcze rozstrzygnięte do końca.

Ukraina za to; jaki by nie był wynik tej wojny, na swój sposób przegrała i wygrała. Ogromne straty ludnościowe jak i  gospodarcze wskutek nalotów czy ostrzałów ruskiej artylerii to przegrana.  Wygrana zaś to ocalenie swojej suwerenności i podmiotowości.  Chociaż Ukraina tak naprawdę jeszcze zipie dzięki kroplówce amerykańskiej z pomocą europejskiej m in Polski. Joe Biden już zatwierdził ogromne pakiety pomocowe na rzecz Ukrainy, liczone w miliardach dolarów.

Minusem ukraińskich polityków i części tamtejszego społeczeństwa jest niestety kult banderyzmu. Wiceminister Spraw Zagranicznych Ukrainy Kuleba jest tego najlepszym przykładem. Gloryfikowanie zbrodniarzy z UPA, może przynieść na przyszłość wiele kłopotów relacji polsko-ukraińskiej. Mamy wspólnego wroga, ale sprawę w wypadku rzezi wołyńskiej trzeba stawiać jasno. Nie ma mowy, aby tolerować zachowania uwłaczające tej strasznej polskiej historii.

3) Inflacja jak i PiSowski (nie)rząd
Głównym tematem, który zaczął niepokoić w tamtym roku Polaków jak i inne narody, była wysoka inflacja. Inflacja ( sięgająca niekiedy u nas prawie 20% – chociaz wydaje się, że raczej wynosi więcej), na którą wpływ miała m in polityka lockdownów z okresu covida jak masowy dodruk pustego pieniądza wtedy jak i inne czynniki m in wojna na Ukrainie, problemy z gazem czy prądem. Ale duże znaczenie do tej pory ma również polityka socjalna czyli programy typu 500 plus czy dodatkowe emerytury i inne finansowe rozdawnictwo. PiS przyjął metodę po trupach do celu, więc niestety trzeba się liczyć z tym, że polska gospodarka zostanie rozpieprzona, dlatego że połowa rodaków popiera tą szkodliwą politykę rozdawnictwa.

Rządy PiSu w tamtym roku to również = katastrofa ekologiczna na Odrze, Obajtek i złodziejstwo Orlenu praktykowane na marżach na paliwie, wyprzedaż 30% udziałów kluczowej polskiej gdańskiej rafinerii na rzecz Arabów, wybuchowy granatnik komendanta, próba przejęcia TVN, coraz bardziej upolitycznione propagandowe media publiczne, i ogólnie mnóstwo afer, których się już nie pamięta bo było tego W CHOLERĘ dużo.

Z pozytywnych rzeczy czyli sportowych jakie miały miejsce w tamtym roku to na pewno dwukrotne sięgnięcie po Wielkiego Szlema przez Igę Świątek, brąz Kubackiego na IO, mistrzostwo świata Zmarzlika jak i Fajdka w swoich dyscyplinach, wicemistrzostwo świata polskich siatkarzy, 1/8 Polaków na MŚ…, i finał Marciniaka 😀

Jeśli dotrwałeś do końca tekstu – gratulacje! Piąteczka.

Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez Jacob z Pomorza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polacy za granicą — jak w 2022 poradzili sobie rodacy w UFC?

Porządek Świata na który czekaliśmy