w

Jak zrobić gluta (slime)?

Zabawki wykonane samodzielnie to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Po co płacić za coś, co można wykonać w kilka minut? Zobacz, jak w łatwy sposób wykonać kolorowego gluta do zabawy. 

W świecie dziecięcych zabawek, co rusz pojawiają się nowe trendy. Nie ma wątpliwości, że wszystkie te gadżety zapewniają pociechom mnóstwo frajdy. Jednak nie na długo. Każdy wie, jak to bywa z nowinkami tego rodzaju. Dzieciaki są ucieszone przez kilka dni, a następnie pojawia się nowa moda i przedmiot idzie w odstawkę. Uśmiech na małej twarzy jest oczywiście bezcenny dla każdego rodzica, jednak regularne nabywanie zabawek, może znacznie uszczuplić portfel. Na szczęście niektóre z dziecięcych gadżetów można wykonać samodzielnie, zapewniając przy tym mnóstwo świetnej zabawy zarówno sobie, jak i maluchowi. Do grupy tej należy między innymi  niezwykle popularny w ostatnim czasie glut (slime). Potrzebujemy jedynie kilku składników, które z pewnością znajdziemy w domu. Jak zrobić gluta, który będzie wyglądał tak samo, jak te dostępne w sklepach?

Slime glut — zabawka, za którą szaleją wszystkie dzieci

Gluty slime opanowały dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest to jednak zabawka, która należy do naprawdę bardzo kreatywnych i pobudzających wyobraźnie. Plastyczna masa przyjmować może przeróżne kształty. W sklepach dostępne są glutki w różnych kolorach, niektóre z nich świecą w ciemności, inne posiadają brokatowe drobinki. Z pewnością jest to jeden z ciekawszych trendów zabawkowych, a jego największą zaletą jest to, że bardzo łatwo można wykonać go w domu. Wspólne tworzenie zabawki może być doskonałym sposobem na spędzenie czasu z pociechą. 

Składniki potrzebne do wykonania slime gluta

W internecie dostępnych jest naprawdę wiele przepisów na wykonanie tej zabawki. Warto jednak wybrać sprawdzony. Jak zrobić gluta, który będzie spełniał swoją funkcję? To bardzo proste. Zanim jednak przystąpimy do wykonania, warto wiedzieć, że w skład zabawki wchodzą także domowe detergenty. Oznacza to, glutka nie można wkładać do buzi. Z tego też powodu gadżet ten nadaje się do zabawy dla dzieci nieco starszych. Czego więc potrzebujemy, aby wykonać slime gluta w domu?

 • klej — w płynie, bezbarwny. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy hipoalergiczny. 
 • woda
 • żel do prania
 • barwnik spożywczy
 • opcjonalnie — ozdoby, brokat, neonowy pigment itp.

Przepis na wykonanie gluta slime w domu

Przepis na to, jak wykonać gluta, jest niezwykle prosty. Dlatego też możemy wykonać go wraz z naszą pociechą w dosłownie 5 minut. Ważne, aby wykonywać wszystkie czynności w odpowiedniej kolejności. Tylko to pozwoli na otrzymanie pożądanego efektu. Co więc zrobić, aby wykonać kreatywną zabawkę z wyżej wymienionych składników?

 1. Przygotuj naczynie oraz patyczek lub łyżeczkę do mieszania. 
 2. Do naczynia wlej klej. Na klasycznej wielkości glutka wystarczą 3 łyżki.
 3. Dodaj wodę w stosunku 1:1 do kleju i wymieszaj. 
 4. Dolej kilka kropel barwnika spożywczego. Możesz pominąć ten krok, jednak dzięki barwnikowi, glut będzie znacznie ładniejszy. 
 5. Wlej 1 łyżkę żelu do prania do otrzymanej mikstury i mieszaj intensywnie. Zastanawiasz się, co właściwie żel do prania robi w tym przepisie? Pełni funkcję aktywatora i pozwala na ścięcie się kleju. 
 6. Po paru sekundach mieszanka zacznie przypominać slime gluta. Teraz wystarczy, że będziesz ugniatać go przez kilka minut, tworząc gładką, jednolitą masę. 

Jeśli trzymamy się powyższych wskazówek, glut z pewnością wyjdzie idealnie. Możemy wykonać dowolną ilość o różnych kolorach. Dzięki samodzielnemu wykonaniu nie tylko zaoszczędzimy, ale i zapewnimy dziecku świetną zabawę, zarówno podczas tworzenia, jak i użytkowania gluta slime.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego niebo jest niebieskie

Lato, lato i po lecie