w

Domowe sposoby na mszyce

domowe sposoby na mszyce

Mszyce to szkodniki roślin, które potrafią zaatakować i błyskawicznie zniszczyć zarówno rośliny domowe, jak i te które uprawiamy w ogrodzie. Właśnie dlatego dla wielu z nas pozbycie się ich jest priorytetem. Ważne jednak, aby dokonać tego szybko i możliwie nieinwazyjnie. Podpowiadamy, jakie domowe metody na mszyce najlepiej zastosować, aby skutecznie pozbyć ich się z naszych roślin. 

Mszyce – co to właściwie jest?

Wiele osób zastanawia się czym właściwie są mszyce. Te szkodniki roślin to w istocie roślinożerne owady, które należą do rzędu pluskwiaków. Stworzenia te nie są wybredne i mogą zaatakować niemal każdą roślinę, nie tylko fizycznie ją uszkadzając, ale także przenosząc rozmaite choroby. 

mszyce

Jak wyglądają mszyce? Wiele zależy od gatunku, ponieważ te mogą różnić się między sobą zarówno wielkością, jak i barwą. Owady te mierzą od dwóch do pięciu milimetrów. Mogą być całkowicie przezroczyste, a także białe, kremowe, zielone a nawet czarne. Warto zwrócić uwagę na kształt ciała mszyc, ponieważ to właśnie ono może pozwolić na prawidłową identyfikację tych owadów. Ciało jest miękkie i zakończone spiczastym ogonkiem z dwiema rurkami po bokach. Rurki te służą do wydzielania feromonów i tym samym porozumiewania się z innymi osobnikami. Mszyce pojawiają się w bardzo licznych koloniach najpierw w górnych partiach rośliny po to, aby stopniowo przenosić się w dół. 

Dlaczego pozbycie się mszyc jest tak ważne?

Mszyce to wyjątkowo szkodliwe pasożyty roślin, które należy wyeliminować, kiedy tylko się pojawią. Te żarłoczne owady wysysają soki z młodych pędów, kwiatostanów i pąków. W rezultacie doprowadzają do zahamowania wzrostu rośliny, zniekształcenia jej a w rezultacie spadku jakości plonów, a nawet obumarcia zaatakowanej rośliny. 

Mechaniczne uszkodzenia to jednak nie wszystko. Podczas żerowania mszyce wydzielają spadź, czyli wydzielinę, na której w prosty sposób rozwijają się różnego rodzaju grzyby i stany chorobowe. Właśnie dlatego już w momencie, kiedy orientujemy się, że nasze rośliny zostały zaatakowane przez mszyce, powinniśmy opracować skuteczny plan ich pozbycia się. Na szczęście istnieje wiele naturalnych domowych sposobów na pozbycie się mszyc. Spośród nich wymienić można między innymi takie jak:

  • wywary roślinne
  • wyciągi z roślin
  • opryski
  • sąsiedztwo roślin, których mszyce nie lubią

Naturalne domowe sposoby są nie tylko ekologiczne, ale także bezpieczne zarówno dla roślin, jak i dla otoczenia. Korzystały z nich jeszcze nasze babcie, a w dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób zwraca uwagę na troskę o środowisko, ich obecność w naszych domach i ogrodach jest na wagę złota. 

Stosuj naturalne opryski na mszyce, które możesz zrobić w domu

oprysk

Naturalne preparaty przeciwko mszycom możemy wykonać w zaciszu własnego domu. Jednym z najpopularniejszych przepisów na domowe opryski jest mieszanina mleka i wody, którą należy wykonać w proporcjach 1:1. Oprysk należy wykonać tuż po wykonaniu przepisu, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w pierwotnej wersji tego przepisu stosowano mleko prosto od krowy. Zastąpienie go mlekiem komercyjnym może nie przynieść oczekiwanych efektów. 

Innym popularnym i bardzo skutecznym domowym opryskiem jest mieszanina wody i szarego mydła. W jednym litrze ciepłej wody należy rozpuścić około dwustu gramów tego środka. Oprysku dokonuje się po ostygnięciu preparatu. Szare mydło możemy znaleźć w sklepie pod nazwą “mydło potasowe”. Jego zastosowanie w ogrodnictwie jest stosunkowo szerokie, dlatego zawsze warto mieć jedno w zanadrzu. 

Dobre sąsiedztwo, czyli rośliny, których mszyce nie lubią

cebula

Mszyce to wyjątkowo zajadłe owady, które atakują w koloniach i mogą przynieść naprawdę katastrofalne efekty dla naszych roślin. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje całkiem dużo gatunków roślin, których mszyce nie tylko nie atakują, ale wręcz trzymają się od nich z daleka. To właśnie te rośliny bywają wykorzystywane jako skuteczny domowy środek na mszyce. 

Pośród najpopularniejszych roślin odstraszających mszyce znaleźć możemy między innymi tak powszechne jak cebula czy czosnek. Dobrze sprawdzi się także mięta a spośród roślin ozdobnych warto zdecydować się na lawendę. W jaki sposób wykorzystywać ich obecność? Cała filozofia polega na zasadzeniu tych roślin w sąsiedztwie innych, bardziej narażonych na ataki mszyc. Jeżeli nasze rośliny znajdują się w ogrodzie nie bójmy się sadzić razem z nimi na grządkach roślin odstraszających mszyce. 

Domowe wywary roślinne na mszyce

domowy oprysk

Innym sposobem na wykorzystanie roślin odstraszających mszyce jest wykonanie z nich specjalnych domowych wywarów, z których następnie wykonuje się opryski.

Bardzo prostym w wykonaniu i powszechnym tego typu sposobem jest wywar z cebuli, którą niemal każdy ma w wyposażeniu swojej kuchni. Na dziesięć litrów wody wystarczy jedynie siedemdziesiąt pięć gramów cebuli. Wywar ten gotujemy przez około trzydzieści minut a po wystygnięciu traktujemy nim rośliny. Według ekspertów jest to także dobre rozwiązanie na niektóre choroby grzybicze roślin.

Innym popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie wywaru z mniszka lekarskiego. Ta niezwykle powszechna roślina, uznawania jest zwykle za chwasta, jednak w walce z mszycami może okazać się niezastąpiona. Na dziesięć litrów wody należy przygotować czterysta gramów liści mniszka lekarskiego. Opryski wykonujemy po tym jak mikstura ostygnie. 

Ostatnim popularnym sposobem na roślinny oprysk mszyc jest użycie starego dobrego czosnku. Na dziesięć litrów wody wystarczy zaledwie 250 gramów przetartego czosnku. Wywar należy zostawić na dwadzieścia cztery godziny a przed wykonaniem oprysku dodatkowo rozcieńczyć go wodą w stosunku jeden do jednego.

Jak widać mamy do wyboru wiele naturalnych metod na pozbycie się mszyc. W zależności od indywidualnych możliwości możemy zasiać w pobliżu narażonych roślin gatunki, których te owady nie lubią lub wykonać z nich proste do przygotowania w domu wywary. Innym rozwiązaniem jest oprysk z szarego mydła lub w ostateczności z mleka. Ekologiczne metody są proste do wykonania i dostępne niemal dla wszystkich. 

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 najrzadszych kolorów oczu

7 najrzadszych kolorów oczu występujących u ludzi

Z geografią za pan brat? Co wiesz z geografii?