Zastanawiałeś się z pewnością wiele razy nad tym, jak to się dzieje, że niejeden nowy biznes, ze świetnym pomysłem i porządnym zapleczem finansowym, pada, podczas gdy firmy źle rokujące – z początku – utrzymują się na rynku i prosperują? Sukces w biznesie nie zależy od perfekcyjnego planu, błyskotliwego pomysłu, czy olbrzymich rezerw finansowych, choć te rzeczy z pewnością pomagają. Decydująca jest wiara w siebie, nieustępliwość, kreatywność i szereg innych cech charakteru, jakie posiada – lub nie – początkujący przedsiębiorca.

Myślisz o własnej firmie? Chcesz wiedzieć, czy masz to coś, żeby się wybić? Poniżej opisuję wybrane cechy dobrego biznesmena. Jeśli ich nie posiadasz – warto je nabyć, czy też w sobie wyćwiczyć.

PASJA

Pasja pozwala Ci pracować dłużej, niż osoby zarabiające na etacie, pokonywać przeszkody stojące na drodze do realizacji pomysłów i zarażać innych swoim entuzjazmem. Kto ma wierzyć w Twoją wizję, jeśli nie Ty? Jeśli uwielbiasz swoje zajęcie, nie zrezygnujesz z niego łatwo. Jeśli przyświeca Ci cel, który Cię nakręca, zgodzisz się na trudności i niewygody. Nie zrezygnujesz wtedy, gdy rezygnuje konkurencja, wymyślisz sposób na obejście przeszkód, które nieuchronnie się pojawią i znajdziesz energię potrzebną do przepychania swoich idei.

KREATYWNOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ

Te dwie cechy są niezwykle ważne u dobrego przedsiębiorcy. Całkiem prawdopodobne, że Twoje oryginalne pomysły na biznes zostaną zweryfikowane przez rynek i będziesz musiał sporo zmienić w swojej koncepcji firmy. Kreatywność pozwoli Ci w nieszablonowy sposób stworzyć rozwiązania trudności, wobec których inni się poddają. Daje Ci pomysły na dalszy rozwój projektów, które się utrzymały i pozwala tworzyć nowe plany. Elastyczność z kolei sprawi, że łatwiej dostosujesz się do rynku i potrzeb klienta.

RĘKA DO LUDZI

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, musi mieć umiejętność wybierania właściwych, zmotywowanych ludzi i utrzymywania ich przy sobie. Także relacje z klientami, podwykonawcami, kontrahentami etc., wymagają znajomości natury ludzkiej, taktu, sprytu, ale też uczciwości, dbałości i dobrej woli. Nie ma biznesu bez ludzi, którzy pomagają go tworzyć. Dbaj o nich.

PRACOWITOŚĆ I WIARA W SIEBIE

Nie da się ukryć – nie stworzysz nic wartościowego bez ciężkiej pracy. Aby osiągnąć sukces jako przedsiębiorca z pewnością będziesz musiał poświęcić w dużej mierze swój komfort i naprawdę zakasać rękawy. Motywacja, pasja, o której pisałam, wiara w sens tego co robisz, ciężka praca i umiejętność podnoszenia się nawet po najgorszej porażce – to niezbędne czynniki sukcesu.

Silna wiara w siebie daje poczucie mocy, jakiego nie da Ci nic innego. Jeżeli wiesz, że dasz radę, nie masz co do tego wątpliwości, jesteś pewien, że uda Ci się wybić – nie poddasz się wobec żadnych trudności. Będziesz konsekwentny i nieustępliwy, a to z kolei da Ci przewagę wobec Twojej konkurencji.

Bo o to chodzi w biznesie – żeby utrzymać się na powierzchni, gdy nastaje gorszy czas i surfować na fali sukcesów. Prowadzenie firmy to ciągłe balansowanie – wydatki, ryzyko, pomysły, przeciwności, błędy etc. Tylko niezłomny biznesmen z wizją utrzyma równowagę i odniesie sukces. Jeśli myślisz, że nie masz w sobie dość, by zaistnieć, pomyśl że silny charakter nie bierze się z niczego. Pozytywne cechy charakteru nabywane są wobec przeciwności losu, wobec trudnych zadań, ale też wielkich marzeń. Rozwijaj w sobie cechy, których jak sądzisz Ci brakuje. Inwestuj w siebie. Gwarantuję, że działając intencjonalnie – masz wielkie szanse! Do dzieła.