w

Quizy w Sieci ich rodzaje i dlaczego są tak popularne?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał styczność z pojawiającymi się na stronach odnośnikami do jakiegoś quizu online. I zapewne nie raz, nie dwa, a kilkukrotnie sami złapaliśmy się na rozwiązywaniu jednego z nich. Czym właściwie są quizy w sieci? Co sprawia, że mimo natłoku zadań, które mamy do wykonania w ciągu dnia, tak chętnie do nich zasiadamy? Odpowiedź jest prosta. Każdy z nich jest zaprojektowany w taki sposób, aby uderzyć w odpowiedni aspekt naszej osobowości. Na czym to polega?

Psychologiczne właściwości quizu online

Działają one na zasadzie pułapki. Ich zadaniem jest zainteresować nas i wciągnąć w swoje wirtualne gierki. Eksperci twierdzą, że pytania zadawane w quizach są sformułowane w taki sposób, żeby nie stracić naszej uwagi. Muszą nas w różny sposób zachęcić do kontynuowania udzielania odpowiedzi. Jak działają? Otóż przede wszystkim twórcy quizów bazują na tym, że każdy człowiek jest usatysfakcjonowany, gdy dostaje obiecaną nagrodę. Dlatego właśnie dążymy do samego końca odpowiedzi, w celu uzyskania różnorodnych opisów. Jakie są rodzaje quizów, na które możemy wpaść w internecie?

Co wiesz na temat…

Jedną z bardzo często pojawiających się zgadywanek jest właśnie taka w formie testu. Ma ona za zadanie sprawdzić naszą wiedzę na dany temat. Jeśli chcesz przeanalizować ile wiesz, albo ile pamiętasz, z pewnością się przy takim quizie zatrzymasz. Czemu tak się dzieje? Człowiek jest istotą myślącą, która przez całe swoje życie do czegoś dąży, non stop zdaje jakiś egzamin. Dlatego właśnie, jeśli mamy możliwość się w czymś sprawdzić, bez trudu podejmujemy się takiego zadania. Właśnie to wykorzystują w sobie zagadki typu: “A ty, ile wiesz o drugiej wojnie światowej?”, “Stolice państw – ile z nich potrafisz dopasować do odpowiedniego kraju?”.

W przyszłości będziesz…

Kogo z nas chociaż minimalnie nie interesuje, jaka będzie jego przyszłość? Czy będę chodzić po czerwonym dywanie? A może zwiedzę świat w towarzystwie miłości swojego życia? No chyba, że nic mi się nie uda i większość swojego życia przesiedzę przed telewizorem w domu rodziców… Gdybyśmy tylko mięli możliwość dowiedzieć się co nas spotka. Tym chwytem posłużyły się właśnie quizy, które przewidują nam, co spotka nas za dziesięć, dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat. Wykorzystują one nasze zainteresowanie, a kiedy udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania, wyświetlają nam opis, odnoszący się do tego co nas czeka. Kogo nie fascynuje opcja wcześniejszego poznania swojego dalszego życia?

Kim właściwie jestem?

Warto zauważyć, że życie ludzkie kręci się zwykle w okół własnego “Ja”. Mimo, że pomagamy znajomym, czy rodzinie, niektórzy są dla nas bardzo ważni, a dla jeszcze innych jesteśmy w stanie poświęcić na prawdę wiele, to i tak na pierwszym miejscu dla każdego z nas kryje się właśnie nasza własna osoba. W pewnym sensie każdy z nas jest egoistą. Jedni są nim w mniejszym stopniu, inni w większym, ale nie ma takiej osoby, która nie myślałaby o sobie, swoich uczuciach, pragnieniach, wadach, czy zaletach. Dlatego na rynku pojawiły się quizy, które zachęcają nas do sprawdzenia samych siebie. “Sprawdź, jaka jest twoja najlepsza zaleta, którą inni w tobie cenią”. Takie reklamy bardzo często zaprzątają nasze strony internetowe, a my z czystej potrzeby dowiedzenia się czegoś więcej o samym sobie, wybieramy z podanych odpowiedzi jedną, która według nas najlepiej nam pasuje. Na koniec dostajemy opis, który w żaden sposób nie sprawi, że poczujemy się źle. Tego typu quizy działają szczególnie w taki sposób, aby nawet naszą wadę przedstawić w sposób tak delikatny, że nie będziemy czuli się skrzywdzeni. To sprawi, że podbudujemy się i z pewnością dużo chętniej wrócimy do takiej zabawy.

Kto okaże się być moją miłością na całe życie?

Człowiek do normalnego funkcjonowania potrzebuje trzech rzeczy – pożywienia, oddychania i drugiego człowieka u swojego boku. Samotność to taka straszna trwoga – jak pisał w swoim tekście Ryszard Riedel z zespołu Dżem. Najważniejsze jest dla nas znalezienie prawdziwej miłości. Kogoś kto spędzi z nami najszczęśliwsze chwile naszego życia. Jedak nie zawsze jest tak, że jesteśmy w jakimkolwiek związku. Czasami wydaje nam się, że nawet nikt nie jest nami zainteresowany. W takim przypadku żeby się pocieszyć rozwiązujemy właśnie quizy miłosne. “W którym roku wyjdę za mąż?”, “Jak na imię będzie miał mój przyszły chłopak?” – takie właśnie testy możemy spotkać na naszej drodze, przeglądając różne portale. Oczywiste jest, że osoba, która nie może się czegoś doczekać, skorzysta z tej możliwości, aby dowiedzieć się czegokolwiek o swoim przyszłym kochanku. A o tym doskonale wiedzą autorzy miłosnego quizu. Ach… Czego człowiek nie zrobi dla miłości?

Dlaczego poświęcamy swój czas na wypełnianie testów?

Obecnie wszyscy mamy łatwy dostęp do internetu, w którym roi się od licznych testów online, zagadek i innych tego typu zapychaczy czasu. Dlatego swoje wyniki, które uzyskamy po rozwiązaniu quizu, śmiało możemy udostępnić do użytku publicznego, tak aby każdy widział, jak nam poszło. Wszyscy lubimy być chwaleni, więc jeśli mamy możliwość pokazać reszcie świata, jak doskonale nam poszło, albo jaki niesamowity opis dostaliśmy, to z pewnością nie omieszkamy go wstawić. A działa to na zasadzie reklamy. Jeśli twój znajomy, po wejściu na portal społecznościowy, zobaczy co wrzuciłeś na stronę główną, też zapragnie sprawdzić się w danej dziedzinie. Ludzie uwielbiają ze sobą rywalizować. Im więcej widzimy wyników innych osób, tym większa jest pewność, że i my spróbujemy rozwiązać dany test. Jak wszyscy, to i ja!

Innym powodem bardzo często jest zwykłe marnowanie czasu. Kiedy siedzimy w pracy, a dzień strasznie nam się dłuży, do tego nasz szef przyprawia nas o ból głowy, a mniemanie o sobie zdecydowanie maleje, wtedy na poprawę humoru, z pomocą przychodzą nam właśnie quizy. Komu nie jest lepiej jak przeczyta na swój temat coś miłego, albo dowie się, że nie będzie musiał długo czekać na romantyczny gest ze strony swojej drugiej połówki? To zdecydowanie może sprawić, że na naszej twarzy pojawi się uśmiech. Więc chyba warto, prawda?

Podsumowując, quizy nie są zwykłymi testami, wytworzonymi przez pierwszego lepszego człowieka. Są programowane przez specjalistów, którzy przy współpracy z psychologami, dokładnie analizują ludzki charakter i psychikę. Muszą w końcu w jakiś sposób zainteresować nas do takiego stopnia, żebyśmy wcisnęli przycisk – start.

A ty masz jakiś ulubiony rodzaj quizów?

Dla uproszczenia zgrupowaliśmy quizy w dwa worki. Quizy wiedzy i quizy osobowości. Który rodzaj jest Ci bliższy?

  • Jaki rodzaj quizu preferujesz?

    • Quiz wiedzy
    • Quiz osobowości

Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś nadużycie

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spacer po Lublinie- streetart

Columbus Coffee- Lublin