Kazimierz Dolny nad Wisłą (3/3)

Pozycja na liście
Przesłane do "https://www.bloa.pl/co-warto-zwiedzic-w-polsce/"
Zatwierdzony

Miasteczko w woj. lubelskim będące częścią tzw. trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. W tym urokliwym miejscu poza klimatycznym rynkiem koniecznie trzeba zobaczyć Górę Trzech Krzyży, Zespół Zamkowy i Basztę.

Na fasadach pięknych kamienic pod św. Krzysztofem i pod św. Mikołaje znajdziemy cudowne attyki, gzymsy i pilastrady.  To na nich kolejne pokolenia uczyły się historii architektury renesansowej.

W XIX wieku ludność zamieszkująca Kazimierz nad Wisłą stanowili w połowie Żydzi i ten stan utrzymał się przez ponad sto lat. W miasteczku istniały żydowskie szkoły, sklepy i zakłady rzemieślnicze, działały partie i stowarzyszenia. Jak nie trudno się domyślić wszystko to zostało zmienione przez drugą wojnę światową. Dziś o dawnej obecności Żydów w Kazimierzu przypomina kirkut na obrzeżach miasta.

Nawa miejscowości “Kazimierz”, wbrew temu co sadzi wiele osób nie ma związku z królem. Osadę założył w XII w. małopolski książę Kazimierz Sprawiedliwy i to od jego imienia zostało nazwane to miasteczko.

Napisane przez Albion

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamek Krzyżacki w Malborku (2/3)

Gdańsk – Stare Miasto (1/3)